NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS!
    Serdecznie witamy wszystkich Gości naszej wizytówki.

    Parafia Rzymskokatolicka
    Świętej Rodziny
    w Tarnowie

    • Msze św. porządek zwykły

      6.00, 6.30, 7.00, 8.00 i 18.00

    • Msze św. porządek świąteczny

      6.30, 8.00, 9.30 (dla młodzieży), 11.00 (dla dzieci), 12.30 (Suma), 16.00, 18.00, 19.30

    • Odpust parafialny

      niedziela świętej Rodziny, 27 IX - św. Wincentego

  • Image
  • Terytorium parafii:

    część miasta Tarnów z ulicami: Bandrowskiego (nry nieparzyste), Bartla, Beskidzka, Biała, Bocheńskiego, Braci Żmudów, Budowlana, Bursy, Chłopska, Chyszowska (do ul. Szujskiego), Dobra, Do Huty, Fabryczna, Fredry, Furmańska, Gen. Ryszarda Kuklińskiego, Giełdowa, Gliniańska, Głowackiego, Główna, Gruntowa, Grunwaldzka, Hłaski, Hodowlana, Kassali, Kąpielowa, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kościuszki, Krakowska (od nr 32 i 41 do rzeki Białej), Krasińskiego (nry parzyste), Kraszewskiego, Kresowa, Księdza Jana Skorupki, Lelewela, Maziarskiego, Metalowa, Miodowa, Moniuszki, Monopolowa, Mościckiego (nry parzyste 24-270, nieparzyste 21-247), Obywatelska , Ogrodowa, Osiedle (do ul. Szujskiego), Plac Dworcowy, Plac Kościuszki, Poranna, Powstańców Warszawy (do ul. Szujskiego), Prusa, Przecznica Strusińska, Przemysłowa, Pułaskiego (do ul. Szujskiego), Pustaki, Radosna, Reja, Reymonta, Robotnicza, Rolnicza (do ul. Szujskiego), Równa, Rzemieślnicza, Siewna, Sokoła, Sportowa, Strusińska, Sucha, Szkolna, Szkotnik (do ul. Ujejskiego), Szujskiego (nry parzyste), Ślusarska, Św. Katarzyny, Tokarska, Ujejskiego, Ułańska, Warsztatowa, Wiejska, Wilsona (do ul. Szujskiego), Wiosenna, Wyspiańskiego, Zakładowa, Żeromskiego, Żwirowa, 29 listopada.

    Historia kościoła

    W połowie listopada 1903 biskup tarnowski ks. dr Leon Wałęga przybył do Krakowa, zwracając się z prośbą do Wizytatora Zgromadzenia Misji ks. Józefa Kiedrowskiego, o księży do pracy w Tarnowie. 1 lutego 1904 przybyło do Tarnowa dwóch księży: Stanisław Tyczkowski i Zenon Truszkowski. Jako miejsce usytuowania kościoła wybrano ulicę Krakowską. Grunt pod kościół i dom Księży Misjonarzy został ofiarowany przez księżnę Konstancję Sanguszkową z Gumnisk. Dzięki ofiarności Diecezji Tarnowskiej oraz Polaków z Ameryki i Prus rozpoczęto i ukończono budowę kościoła i Domu Zgromadzenia. Tytuł kościoła był życzeniem księżnej Sanguszkowej - fundatorki gruntów. Kościół został zbudowany w latach 1906 - 1908 wg projektu architekta Jana Sas - Zubrzyckiego. Świątynię konsekrował w dniu 4.X.1908 ks. bp Leon Wałęga. Kościół był uszkodzony w roku 1944 w czasie działań wojennych, a następnie odremontowany. Jest to budowla neogotycka, trzynawowa z transeptem i kaplicami oraz masywem dwuwieżowym. Wyposażenie kościoła w większości neogotyckie wykonane w firmie F. Stuflerserra z St. Urlich. Polichromia wnętrza figuralna i ornamentalna wykonana w roku 1934 przez prof. J. Krupskiego. W roku 1955 odnowiona przez J. Beresia. Witraże w transepcie wykonano wg projektu S. Matejki. W roku 1976 przystosowano prezbiterium do wymogów liturgii Soboru Watykańskiego II.


  • Duszpasterze

    • Ks. Marian Oleksy CM

      proboszcz
      data święceń 1992-05-01
      w parafii od 2015-07-01

    • Ks. Mariusz Zygadło CM

      wikariusz
      data święceń 1987-05-30
      w parafii od 2016-07-01

    • Ks. Eugeniusz Walentowicz CM

      duszpasterz
      data święceń 1986-05-24
      w parafii od 2019-07-01

    • Ks. Tadeusz Sinka CM

      duszpasterz
      data święceń 1984-04-25
      w parafii od 2015-07-01

    • Ks. Włodzimierz Małota CM

      duszpasterz
      data święceń 1997-05-17
      w parafii od 2017-07-01

    • Ks. Paweł Szymański CM

      duszpasterz
      data święceń 2001-05-19
      w parafii od 2019-07-01

    • Ks. Maciej Kuczak CM

      grupa misyjna
      data święceń 1994-05-28
      w parafii od 2015-07-01

    • Ks. Józef Kapias CM

      pomoc duszpasterska
      data święceń 1987-04-25
      w parafii od 2022-07-01

    • Ks. Franciszek Popowicz CM

      katecheta
      data święceń 2001-05-19
      w parafii od 2016-07-01

    • Ks. Maciej Golas CM

      katecheta
      data święceń 2012-05-26
      w parafii od 2022-07-01

    • Ks. Michał Radziwiłł CM

      katecheta
      data święceń 2022-05-21
      w parafii od 2022-07-01

    • Ks. Franciszek Dragosz CM

      penitencjarz
      data święceń 1977-06-18
      w parafii od 2005-02-23

  • Grupy religijne w parafii

    • Akcja Katolicka
      Caritas
      Domowy Kościół
      Duszpasterstwo Kolejarzy
      JMV – Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryjnej
      Liturgiczna Służba Ołtarza
      Młodzież Misjonarska
      Odnowa w Duchu Świętym
      Rada Duszpasterska
      Rodzina Radia Maryja
      Róże Żywego Różańca
      Schola Dziecięca
      Stowarzyszenie Cudownego Medalika
      Straż Honorowa Najświętszego Pana Jezusa
      Tarnowskie Hospicjum Domowe
      Wspólnota "Wiara i Światło"